kreatorzy-zieleni-1

Duży ogród – duża przestrzeń do zagospodarowania. Wiele osób mających przed sobą wizję „znalezienia zastosowania” dla bardzo wielu arów ziemi nie do końca wie, jak zacząć i w jaki sposób się tym zająć. A szkoda, ponieważ duże ogrody oferują możliwość połączenia różnych pomysłów, które nie sprawdziłyby się w małym ogródku przy kamienicy.

 Oczko wodne – obcowanie z naturą warte zachodu

Oczka wodne, prawdziwe lub sztuczne, są doskonałym sposobem, aby ogród stał się miejscem o niezwykłej atmosferze. Jego obecność pozwala na urozmaicenie przestrzeni wodną florą. Rośliny takie jak lilia wodna (jak nazywa się gatunki z rodziny Nymphaea, w tym najbardziej znaną Nymphaea alba, czyli grzybień biały), hiacynt wodny (Eichhornia crassipes) czy kaczeniec błotny (Caltha palustris) są wyjątkowo cenione ze względu na piękne kwiaty, w przypadku lilii i hiacynta, unoszące się na powierzchni wody. Również obsadzanie brzegu oczka daje niepowtarzalną możliwość obcowania we własnym ogrodzie z roślinami rosnącymi zazwyczaj dziko, przy stawach czy rzekach. Dobrym pomysłem jest również urozmaicenie naszej wody fauną. Przy zachowaniu dużej staranności wykonania, w naszym oczku można będzie zauważyć wpuszczone tam ryby. Jedynym mankamentem jest to, że woda przyciąga komary, które w okresie wiosenno-letnim mogą być sporym utrapieniem.

Plac zabaw dla dzieci, altana dla dorosłych

Kolejnym pomysłem, który warto zrealizować, są miejsca, gdzie toczyć się będzie życie rodzinne i towarzyskie. Jakkolwiek kontemplacja natury jest zajęciem wyjątkowo odprężającym, dobrze by było, aby w ogrodzie znalazły się miejsca, w których można byłoby spędzić czas w większym gronie. Świetnym pomysłem na grilla czy obiad na świeżym powietrzu jest altana wyposażona w stół oraz krzesła lub ławy. Daje ona ochronę przed prażącym słońcem czy letnim deszczem bez konieczności uciekania do wnętrza domu. Altany mają w Polsce długą tradycję – budowano je już w XVI wieku, jako miejsce odpoczynku dla mieszkającej w dworkach szlachty.

Małe dzieci mogą nie być zachwycone altaną – w końcu dość trudno jest w niej biegać oraz nie ma zbyt wielu atrakcji służących do zabawy. Dlatego w pobliżu można umieścić plac zabaw, lub chociażby zjeżdżalnię bądź karuzelę, gdzie najmłodsi mogliby się spokojnie bawić pod okiem starszych członków rodziny.

Ogródek warzywny jako ciekawe hobby i źródło świeżych jarzyn

Jeśli ktoś lubi hodowlę roślin, można pomyśleć o wydzieleniu ogródka warzywnego lub owocowego. Jest to opcja dla ludzi, którzy lubią troszczyć się o ogród samodzielnie oraz pracować na powietrzu, a przy tym chcą widzieć wymierne skutki swoich działań. Mimo że swojskie marchewki czy krzaki malin raczej nie kojarzą się bardzo wystawnie, ogródek warzywny, owocowy bądź mini-sad mogą prezentować się naprawdę okazale, zwłaszcza przed zbiorami. Dodatkowym atutem jest to, że jedząc efekty swojej pracy, będziemy pewni co do ich pochodzenia, stosowanego nawozu czy pestycydów. Wadą mogą być jedynie ataki szkodników, które często mogą niweczyć godziny pracy, o ile nie pozbędzie się ich dość szybko.

Przytulny kącik – alejka obsadzona drzewami

Stylowe alejki odchodzą powoli do niebytu – miastom nie opłaca się ich utrzymywać, wielu ludzi nie posiada na nie miejsca lub funduszy. Jeśli więc chcemy się stylowo wyróżnić, dobrze utrzymana, ogrodowa alejka z drzewami oraz ławkami może być świetnym rozwiązaniem, nadającym ogrodowi kameralny i intymny klimat. Dobrze jest zadbać, aby była ona oświetlona w wieczorami, najlepiej przygaszonym, miękkim światłem, dającym efekt powrotu do dawno zapomnianego stylu minionych epok.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *