Jeśli pragniemy mieć w ogrodzie ozdobne drzewka, najprawdopodobniej będziemy musieli uzbroić się w wiedzę i cierpliwość. Okazuje się, że nie każde drzewo można zasadzić w każdym ogrodzie.

 Drzewa, a warunki siedliskowe 

Planując przyozdabianie ogrodu drzewkami, przede wszystkim należy zorientować się, jakie panują w nim warunki. Czy ziemia jest sucha, czy wilgotna? Jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze? Które gatunki przetrzymają srogą zimę?

Wilgotność gleby zależy od jej rodzaju, opadów oraz ilości zapewnianego przez ogrodnika nawadniania. Wilgotne gleby lubią popularne choinki, jak jodła koreańska (Abies koreana), jodła Veitcha (Abies Veitchii) czy choina kanadyjska (Tsuga canadensis). Dobrze się w niej czują także olsze – szara i czarna (Alnus incana oraz Alnus glutinosa). Wilgotność gleby jest też bardzo ważna dla drzewek pochodzenia orientalnego, jak metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides, jedyny żyjący przedstawiciel swojego rodzaju, żywa skamieniałość) czy grujecznik japoński (nazywany też katsurą, Cercidiphyllum japonicum). Glebę suchą preferują natomiast dęby (jak Quercus rubra, dąb czerwony), klon polny (Acer campestre) czy lipa srebrzysta (Tilia tomentosa)

Należy zwracać również uwagę na odporność na niskie temperatury (dużo rzadziej na wysokie). Wymieniona wyżej metasekwoja może w warunkach polskich przemarzać, podobnie niektóre gatunki amerykańskie (np. ambrowiec amerykański czy tulipanowiec amerykański źle czują się w naszej strefie klimatycznej).

Jeśli mieszkamy w okolicach dużego miasta, możliwe jest, że niektóre gatunki okażą się zbyt wrażliwe na miejskie zanieczyszczenia. Większość klonów, sosen czy świerków powinna sobie poradzić, nie powinno się jednak w podobnych warunkach hodować drzewek lub krzewów owocowych. 

Wysadzanie drzewek – kiedy i jak 

Drzewa z odkrytymi korzeniami (bez bryły korzeniowej) sadzi się na początku wiosny (marzec-kwiecień) oraz póżną jesienią. Ważne jest przygotowanie ziemi – gleba powinna mieć odczyn jak najbardziej zbliżony do obojętnego, chyba że wiemy o gatunku, że wyraźnie preferuje ziemię kwaśną lub zasadową; powinna zostać również nawożona (kompostem, obornikiem lub specjalnym nawozem) jeszcze przed wysadzeniem do niej drzewka. Dobrym pomysłem jest kupno rośliny hodowanej z pojemniku lub donicy – taką przesadza się razem z calą zawartością pojemnika, co minimalizuje prawdopodobieństwo uszkodzeń korzeni przy przenosinach oraz sprawia, że drzewo lepiej się przyjmie w nowej ziemi.

 Co robić już po wysadzeniu drzewek? 

Jeśli drzewko jest młode, prawdopodobnie zaistnieje potrzeba jego palikowania – czyli ustawienia mu podpory. W innym wypadku dopiero co przesadzona, niestabilna roślina może się przechylić, przewrócić, a nawet złamać. Może także zacząć rosnąć krzywo, pod kątem ostrym do podłoża. Palikowanie powinno zostać przeprowadzone zaraz przy posadzeniu młodego drzewa.

Ważną sprawą jest również podlewanie i odchwaszczanie. Miękka gleba po przesadzaniu jest świetnym miejscem do rozwoju dla chwastów. Pamiętać również trzeba o nawozie, co najmniej dwa razy do roku – na wiosnę, gdy większość drzew zaczyna wegetację oraz późnym latem. Nie należy nawozić drzewek zimą – ze względu na zlodowaciałą glebę nie przyswoją one większości składników mineralnych. 

Szkodniki i pasożyty 

Niestety, im drzewo młodsze, tym bardziej podatne na duże zniszczenia poczynione przez pasożyty. Spora część z nich – np. większość owadów – jest dobrze widoczna, istnienie niektórych objawia się jednak głównie usychaniem i obumieraniem rośliny. Drzewka należy więc dokładnie oglądać i kontrolować co najmniej raz na dwa miesiące, a w razie zauważenia niepokojących zmian sięgnąć po środek przeciw pasożytom lub poradzić się specjalisty. Warto pamiętać, że gwałtowne, niespowodowane cyklem wegetacyjnym zmiany mogą być skutkiem choroby lub ataku szkodników.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *